Veľa ľudí rieši dilemu lakované parkety alebo olejované parkety?
Jedno aj druhé riešenie povrchovej úpravy podlahy, tak ako to už býva dobrým zvykom, má svoje pre a proti a každá alternatíva je vhodná pre iný typ interiéru, iný typ užívateľa, charakterizovaného svojim životným štýlom.
Keď to v stručnosti vezmeme zo strany výhody / nevýhody, tak zrejme najväčšou výhodou lakovaných parkiet je vo všeobecnosti ich jednoduchá údržba.
Tým, že sú povrch dreva a jeho póry „uzavreté“ lakom, ktorý tvorí na povrchu parkiet jemnú jednoliatu vrstvu, stačí pravidelná údržba vlhkým mopom a z času na čas prípravkom na ošetrovanie a údržbu lakovaných drevených parkiet. Špina ako rôzne škvrny a kvapky, najmä v kuchyni, sa držia iba na povrchu ochranného laku a stieraním idú pomerne ľahko dolu.
Veľkou nevýhodou je, že lakovaný povrch je veľmi náchylný na škrabance. Akékoľvek aj tá najtvrdšia drevená podlaha nie je nezničiteľná ani nepoškriabateľná. Ak už sa mi raz podarí lakované parkety poškodiť, či už škrabancami od psa, od kamienkov z topánok, chodením v opätkoch alebo ryhami po sťahovaní nábytku, lokálna oprava škrabancov a rýh je bez toho, aby nebolo opravované miesto poznať a vidieť, nemožná ! Jediný účinný spôsob ako sa zbaviť škrabancov a rýh je celoplošné prebrúsenie a opätovné prelakovanie podlahy. Túto operáciu však málokto prevádza vzhľadom na náročnosť a samozrejme aj finančnú stránku. Vo všeobecnosti platí, že prvý škrabanec bolí najviac a potom si už človek zvykne.
Ďalšou nepovedal by som že nevýhodou ale skôr vlastnosťou, je že povrch je lesklý a studenší a teda pôsobí viac umelo. Je to však vec názoru a naopak veľa ľudí, tak isto architektov tento povrch vyhľadáva. To je to čo som spomínal na začiatku textu, že výber povrchovej úpravy volíme aj vzhľadom na celkový dizajn interiéru a atmosféru a čo chceme povrchom a vzhľadom docieliť.
Olejovaný alebo aj voskovaný povrch čo je ekvivalent olejovej povrchovej úpravy, je oproti lakovaným parketám o niečo náročnejší na údržbu, čo je jeho asi jediná a najväčšia nevýhoda. Náročnejší na údržbu znamená, že olej mi na povrchu parkety nevytvorí nepreniknuteľnú ochrannú vrstvu, ale prenikne do hĺbky dreva a chráni ho zvnútra, čím zvýrazňuje prirodzený vzhľad dreva. Póry sú otvorené, štruktúra nerovnomerná. Tým pádom je podlaha náchylnejšia na zachytávanie nečistôt. Pravidelnou údržbou, vysávaním a umývaním vlhkým (nikdy nie mokrým ako pri dlažbe) mopom však vieme udržať podlahu čistú ako novú. Zhruba raz za mesiac alebo podľa pocitu umyjeme podlahu parketovým mydlom, ktoré drevo chráni a vyživuje. (pozri naše prípravky na údržbu drevených parkiet CIRANOVA) . Pozor podlahu nikdy neumývame jarovou vodou alebo prípravkami určenými na odmasťovanie! Raz za čas (zhruba raz za dva až päť rokov, podľa pocitu, uvidíme že podlaha je suchá alebo že niektoré miesta hlavne v kuchyni sú „vychodené“) doplníme parketám olej. Spôsob nanášania je veľmi jednoduchý a po doplnení oleja, budú parkety opäť vyzerať ako nové.
Výhodou oproti lakovaným parketám je, že lokálne škrabance alebo iné poškodenie dokážeme aj svojpomocne odstrániť. Opravované miesto síce ihneď po oprave trochu viditeľné bude, avšak časom, užívaním a udržiavaním sa povrch scelí a opravené miesto už len ťažko nájdeme. Samozrejme toto je individuálne a závisí od druhu, rozsahu a charakteristiky poškodenia. Hlboké ryhy neopravíme. Celkovo však akékoľvek drobné škrabance na olejovanom povrchu nevadia, lebo povrch parkiet nie je hladký ako pri lakovaných parketách a škrabance a drobné ryhy sa v ňom stratia.
Olejované parkety sa v súčasnosti tešia veľkej obľube a popularite vo svete a aj u nás na Slovensku.
Kartáčovaný aj hobľovaný povrch ošetrený olejom je príjemný na pohľad aj na dotyk.
Na povrchu parkety je krásne vidno štruktúru dreva, póry a kresbu, jedinečnú a charakteristické pre každý druh dreviny.
Z textu už zrejme cítiť, že ja preferujem olejované parkety aj napriek náročnejšej údržbe J.
Nedá sa však povedať, že jedna alebo druhá úprava je horšia, či lepšia, každá je jedinečná a je to len na vás pre ktorý typ povrchovej úpravy sa nakoniec rozhodnete. S výberom vám samozrejme radi pomôžeme a akékoľvek aj záľudné otázky radi zodpovieme osobne v našom SHOWROOME.